Sanatla Kaçış

Sanat nedir? Yaratıcı zeka ürünü bir eserin ortaya konması olarak tanımlanabilir. Ayrıca, özel bir yetenek işidir sanat ve sonuç olarak ortaya biricik bir eser çıkar. Peki insanlar neden sanata yönelir? Elbette ki, bu soruya verilebilecek pek çok yanıt olabilir ancak, bunlardan belki de en önemlisi, “bu dünyadan uzaklaşmak” olmalı. Kısa süreliğine de olsa, tüm dünyadan, herkesten ve her şeyden uzaklaşmak… Hayatında en azından bir kez olsun, bunu kim istememiştir ki?

Geçenlerde New York’ta yaşayan bir arkadaşımın sergisine bakma şansım oldu. Tabii ki, çalışmalarını bir süredir sosyal medya üzerinden takip ediyordum ve her seferinde beni şaşkınlık içinde bırakıyordu; gelgelelim, hayranlık uyandıran o eserlerinin tümünü bir arada görmek, bir anda pek çok duyguyu uyandırdı. Bu sanki, karanlıkta ansızın yüzüne flaş patlaması gibi bir şeydi. Hayranlık, şaşkınlık, hem kayboluş hem de paradoksal bir biçimde varoluş isteği, benzer şekilde, hem saklanma, hem de göze çarpma arzusu…

Beynimdeki milyarlarca nöron arasında çok çeşitli ve çetrefilli duygu ve düşünceler sel gibi akarken, farkında bile olmadan o kaçış gerçekleşmişti. İnsana o “kaçış” duygusunu yaşatabilen çok az şey vardır ve bana bunu yaşattığı için sevgili arkadaşım Nurhan E. Michel’e ne kadar teşekkür etsem azdır.

Eğer siz de sanatla, resimle ilgiliyseniz, Nurhan E. Michel’in sitesine (www.nurhanemichel.com)    bir göz atmanızı mutlaka tavsiye ederim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s