İzlenmesi Gereken 5 Klasik Film

asi gençlik

İzlemedim Demek İstemeyeceğiniz 5 Klasik Yabancı Sinema.

Rebel Without a Cause

Türkiye’de “Asi Gençlik” adıyla bilinen 1955 yapımı filmin başrolünde oynayan James Dean, unutulmaz bir performans sergiliyor ve gençleri kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

Et Dieu… Créa La Femme

Türkçeye “ve Tanrı Kadını Yarattı” adıyla çevrilen 1956 Fransız, İtalyan ortak yapımı filmde Brigitte Bordot, olağanüstü bir eserle karşımıza çıkıyor ve “Tanrı iyi ki kadını yaratmış” dedirtiyor.

Psycho

Türkiye’de “Sapık” adı ile yayınlanan 1960 yapımı film, Robert Bloch’un romanından uyarlanmış, unutulmaz bir gerilim filmidir.

Some Like It Hot

Türkiye’de “Bazıları Sıcak Sever” adıyla gösterilen 1959 yapımı komedi filminde, işsiz kalan iki adamın peşlerine düşen mafyadan kaçmak için kadın kılığına girip, tamamı kızlardan oluşan bir müzik grubuna katılmalarıyla başlayan şenlikte,  Marilyn Monroe, performansı ve güzelliğiyle yine büyülüyor.

Gone with the Wind

1939 Amerikan yapımı film, Margaret Mitchell’ın Pulitzer ödüllü, aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmış harika bir klasik yapımdır. Türkiye’de “Rüzgar Gibi Geçti” adıyla gösterilen yapım, mutlaka izlemesi gereken bir klasiktir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s